1
/
of
2
5/16" 90° HSS 6-Flute Chatterless Countersink
5/16" 90° HSS 6-Flute Chatterless Countersink
SKU:DEWCHAT5/16-90
Drill America
Regular price
$7.96
Regular price
Sale price
$7.96
Unit price
/
per
No reviews
*Available to order
Couldn't load pickup availability
Specifications
| SIZE | 5/16" |
| OVERALL LENGTH | 2" |
| MATERIAL | HIGH SPEED STEEL |
| FINISH | UNCOATED (BRIGHT) |
| SHANK DIAMETER | 1/4" |
| NUMBER OF FLUTES | 6 |
| SHANK TYPE | ROUND |
| CUTTING ANGLE | 90° |
| SUGGESTED PACK QTY | 1 |
6-flute countersinks, also known as chatterless countersinks, are designed to remove more metal compared to countersinks with fewer flutes. They are also more effective on harder materials and provide a more chatter-free cut.
Share
