1
/
of
2
3/8" 82° HSS 6-Flute Chatterless Countersink
3/8" 82° HSS 6-Flute Chatterless Countersink
SKU:DEWCHAT3/8-82
Drill America
Regular price
$9.47
Regular price
Sale price
$9.47
Unit price
/
per
No reviews
*Available to order
Couldn't load pickup availability
Specifications
| SIZE | 3/8" |
| OVERALL LENGTH | 2" |
| MATERIAL | HIGH SPEED STEEL |
| FINISH | UNCOATED (BRIGHT) |
| SHANK DIAMETER | 1/4" |
| NUMBER OF FLUTES | 6 |
| SHANK TYPE | ROUND |
| CUTTING ANGLE | 82° |
| SUGGESTED PACK QTY | 1 |
6-flute countersinks, also known as chatterless countersinks, are designed to remove more metal compared to countersinks with fewer flutes. They are also more effective on harder materials and provide a more chatter-free cut.
Share
