1
/
of
2
5/8" 60° HSS Single Flute Countersink
5/8" 60° HSS Single Flute Countersink
SKU:DEWSFC5/8-60
Drill America
Regular price
$12.27
Regular price
Sale price
$12.27
Unit price
/
per
No reviews
*Available to order
Couldn't load pickup availability
Specifications
| SIZE | 5/8" |
| OVERALL LENGTH | 2-1/4" |
| MATERIAL | HIGH SPEED STEEL |
| FINISH | UNCOATED (BRIGHT) |
| SHANK DIAMETER | 3/8" |
| NUMBER OF FLUTES | 1 |
| SHANK TYPE | ROUND |
| CUTTING ANGLE | 60° |
| SUGGESTED PACK QTY | 1 |
Single flute countersinks are great for chamfering, deburring, and countersinking, and they provide a smooth finish on materials such as aluminum, plastic, and wood.
Share
